Teaching Staff - The Valley School
1199
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-1199,page-child,parent-pageid-1982,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_responsive
Ajay Hangal
Tabla
Anima Dawn
Crafts
Bharati Balakrishnan
Coordinator- Goonj
Chandan Dawn
Visual Arts, Pottery, Coordinator - Hostels
Gayatri Arya
Dance
Jaai Deolalkar
Art
Laxminarayan Bhat
Vocal Music
Manimekhala Ashok
Coordinator
Nalini Jayaram
Outreach Programmes
Radhika Hegde
Music
Sucheta Mahesh
Art
Varsha Achar
Art and Craft
Vidwan Vasudev Rao
Mridangam
Asra Nair
Group Teacher
Janani P
Group Teacher
Lata Khairnar
Hindi, House Parent
Rajashree M L
Kannada (JS and MS)
Ramya Arvind
Group Teacher
Radha Vasudevan
Special Educator
Rupali Mathia
Group Teacher
Seema Bhanu
Group Teacher
Seema Gajanan Hegde
Group Teacher
Sharath Kumar L.
Games
Sujatha Suresh
Kannada
Swapna Sanotsh
Coordinator Kannada
Usha Shivakumaraswamy
Special Educator
Vaishali Humnabadkar
Coordinator
Yashodhara Palchaudhuri
Group Teacher
Aman Verma
Class Teacher
Ananda
Class Teacher
Garima Singh Goyal
Class Teacher
Prashanth Narasimhan
Class Teacher
Pushkala S S
Sanskrit (MS) & Accounts (SS)
Rajani Jooju
Class Teacher
Shilpa Raghunandan
Kannada
Sowmya Ravindranath
Library
Usha Rao
Yoga
Vipula Mehta
Coordinator
Vaishali Humnabadkar
Anindya Sinharoy
Physical Education, Games
Ankita Harihar
Class Teacher English
Anita Sharma
Hindi
Apurva Rajshekhar
Counsellor
Ashima Dey
Economics
Avinash T N
Chemistry
Chitkala Rao
Coordinator- Sr School ; Sanskrit
Debasmita Deb
Sociology
Deepthi Rakesh
Biology Examinations
Elsie Varghese
Class Teacher Examinations
Indus Chadha
English
Jayaram
Director / Secretary BEC - KFI
Lopa
Headmistress, Economics
Mintu Basumatary
Games
Kaavya Nag
Geography. Biology Satvan
Parinita Aprameya
Cookery
Prathima V.
On Leave
Rajasree Sen
English Literature
Richa Sekhar
Class Teacher ; Mathematics
Richa Gobburu
On Leave
Santhosh Kumar
EVS, Landcare
Siddhartha Menon
English ; Coordinator - Hostels
Smriti Keshav
History
Subhashini Nagarajan
Class Teacher ; Mathematics
Sudarshan G.
Science Centre Labs In-Charge
Sudeshna Ghosh
Physics, Geography
Sukalpo Hazra
Class Teacher Mathematics
Sunitha Mahesh
Principal
Swaminathan M S
Physics
Thara Viswanathan
Class Teacher. Mathematics, Physics
Usha Parameshwari
Chemistry
Vijayalakshmi Sampath
Special Educator

Click on a title to view more

Art Village

Ajay Hangal
Tabla
Anima Dawn
Crafts
Bharati Balakrishnan
Coordinator- Goonj
Chandan Dawn
Visual Arts, Pottery, Coordinator - Hostels
Gayatri Arya
Dance
Jaai Deolalkar
Art
Laxminarayan Bhat
Vocal Music
Manimekhala Ashok
Coordinator
Nalini Jayaram
Outreach Programmes
Radhika Hegde
Music
Sucheta Mahesh
Art
Varsha Achar
Art and Craft
Vidwan Vasudev Rao
Mridangam

Junior School

Asra Nair
Group Teacher
Janani P
Group Teacher
Lata Khairnar
Hindi, House Parent
Rajashree M L
Kannada (JS and MS)
Ramya Arvind
Group Teacher
Radha Vasudevan
Special Educator
Rupali Mathia
Group Teacher
Seema Bhanu
Group Teacher
Seema Gajanan Hegde
Group Teacher
Sharath Kumar L.
Games
Sujatha Suresh
Kannada
Swapna Sanotsh
Coordinator Kannada
Usha Shivakumaraswamy
Special Educator
Vaishali Humnabadkar
Coordinator
Yashodhara Palchaudhuri
Group Teacher

Middle School

Aman Verma
Class Teacher
Ananda
Class Teacher
Garima Singh Goyal
Class Teacher
Prashanth Narasimhan
Class Teacher
Pushkala S S
Sanskrit (MS) & Accounts (SS)
Rajani Jooju
Class Teacher
Shilpa Raghunandan
Kannada
Sowmya Ravindranath
Library
Usha Rao
Yoga
Vipula Mehta
Coordinator
Vaishali Humnabadkar

Senior School

Anindya Sinharoy
Physical Education, Games
Ankita Harihar
Class Teacher English
Anita Sharma
Hindi
Apurva Rajshekhar
Counsellor
Ashima Dey
Economics
Avinash T N
Chemistry
Chitkala Rao
Coordinator- Sr School ; Sanskrit
Debasmita Deb
Sociology
Deepthi Rakesh
Biology Examinations
Elsie Varghese
Class Teacher Examinations
Indus Chadha
English
Jayaram
Director / Secretary BEC - KFI
Lopa
Headmistress, Economics
Mintu Basumatary
Games
Kaavya Nag
Geography. Biology Satvan
Parinita Aprameya
Cookery
Prathima V.
On Leave
Rajasree Sen
English Literature
Richa Sekhar
Class Teacher ; Mathematics
Richa Gobburu
On Leave
Santhosh Kumar
EVS, Landcare
Siddhartha Menon
English ; Coordinator - Hostels
Smriti Keshav
History
Subhashini Nagarajan
Class Teacher ; Mathematics
Sudarshan G.
Science Centre Labs In-Charge
Sudeshna Ghosh
Physics, Geography
Sukalpo Hazra
Class Teacher Mathematics
Sunitha Mahesh
Principal
Swaminathan M S
Physics
Thara Viswanathan
Class Teacher. Mathematics, Physics
Usha Parameshwari
Chemistry
Vijayalakshmi Sampath
Special Educator